Schedule of Summer Training Courses for High School Teachers Adopting the Special Program in Foreign Language (SPFL)
Language | Date | Venue | |
Spanish | April 11-May 25, 2011 | Instituto Cervantes Manila, | |
T.M. Kalaw St., Ermita, | |||
Manila | |||
Japanese | April 11-May 27, 2011 | Philippines-Japan Friendship | |
Center, Makati City | |||
French | April 25-May 21, 2011 | Alliance Francaise Manila | |
and Cebu | |||
German | Pilot teachers |
May 2-27, 2011 | Goethe Institut-Philippines, |
Adamsons Centre, Leviste St., | |||
New teachers |
April 11 -May 28, 2011 | Makati City | |
Chinese | April 25-May 31, 2011 | Conucius Institut, Angeles | |
University Foundation |
The objective of the training is to capacitate the teachers on the diverse aspects involved in learning a second or foreign language.
The participants to the training shall be secondary school teachers (see enclosed list) from selected schools nationwide. Likewise, there shall be fifteen (15) additional teachers from the nine (9) participating schools of the German Language.
The teachers shall be given service credits in accordance with DepEd Order No. 53, s. 2003.
The participants in Spanish are expected to arrive in Manila on April 10, 2011 and they shall be responsible to find their lodging for the duration of the training.
The traveling expenses (transportation and per diem) which shall be reimbursed upon presentation of complete travel documents (authority to travel, official receipts, bus/plane/boat tickets, terminal fee tickets, boarding pass), at the venue, stipend for the Spanish and Japanese teachers outside National Capital Region
(NCR) and other incidental expenses of the participants are chargeable to Human Resource and Training Development (HRTD) Funds, subject to the usual accounting and auditing rules and regulations. Participants are advised to take the cheapest means of transportation to and from the training venue.
The partner institutions in said foreign languages shall cover training fees and materials.
For more information, please contact the following point persons:
Ms. Rosa Ligaya C. Domingo
Project Lead, SEPS
Staff Development Division, BSE Telephone no.: (02) 632-7586
Ms. Linor TongsonStaff Development Division, BSE Telephone no.: (02) 632-7586
Point Person for Spanish, EPS II Staff Development Division, BSE
Telephone no.: (02) 632-7586
Telephone no.: (02) 632-7586
Ms. Ana Marie Hernandez
Point Person for French, PDO II Sterling Silver Unit, BSE
Telephone no.: (02) 635-9826
E-mail address: capacityb_unit@yahoo.com.ph
Ms. Flora HomeresE-mail address: capacityb_unit@yahoo.com.ph
Point Person for German, EPS II Staff Development Division, BSE
Telephone no.: (02) 632-7586
Telephone no.: (02) 632-7586
Ms. Ana Sol Reyes
Point Person for Japanese, EPS II Staff Development Division, BSE
Telephone no.: (02) 632-7586
Telephone no.: (02) 632-7586
Ms. Marivic Tolitol
Point Person for Chinese, EPS II Curriculum Development Division, BSE
Telephone no.: (02) 632-7586
Telephone no.: (02) 632-7586
LIST OF PILOT SCHOOLS FOR THE SPECIAL PROGRAM IN FOREIGN LANGUAGE (SPANISH)
Region | Pilot School | Names of teachers |
I |
Ilocos Norte NHS | 1. Joffrey dela Cruz |
2. Veronica Guerrero | ||
II | Lemu National High | 1. Devota Taguinod |
School (Cagayan) | 2. Camila Bassig | |
III |
Honorato Perez Mem. Science HS (Cabanatuan City) |
1. Gladys Sison |
2. Gina Abando | ||
IV-A | Cavite Science HS | 1. Maricar Ligsa |
2. Mildred Atendido | ||
IV-B | Dolores NHS, Sta. Cruz, Marinduque | 1. Nonita Arellano |
2. Beverly Roldan | ||
V | Naga City Science | 1. Jaimito de Leon |
High School | ||
VI | Capiz National HS | 1. Rizalina Barruela |
2. Francis Russel Varon | ||
IX | Don Pablo Lorenzo Memorial HS | 1. Ethel Medallo |
2. Joseline S. Alvarez | ||
X | Regional Science HS (Gusa National High School) |
1. Analou Sobremisana |
2. Luzviminda Binolhay | ||
XI | Davao City Special | 1. Agnes Atienza |
School | 2. Juneva Ardepolla | |
XII | Tupi National HS (RSHS) | 1. Julieta B. Javier |
2. Emelita Sunga | ||
CARAGA | Agusan National HS | 1. Gimma B. De Chavez |
2. Maribel C. Buco | ||
CAR | Ifugao Provincial Science HS | 1. Rachel G. Khayad |
NCR | Quezon City Science HS | 1. Liza R. Gapas |
2. Zenaida G. Nicolas | ||
ARMM | ARMM Science High School | 1. Elesita C. Hadji Mohamad |
2. Mary Ann Lidasan | ||
DepED | BSE | 1. Linor Marcel Tongson |
SPECIAL PROGRAM IN FOREIGN LANGUAGE (SPANISH)
(Expansion Schools)
(Expansion Schools)
REGION | DIVISION | SCHOOL | NAME OF TEACHER |
I |
Pangasinan I | Mangatarem National High School | Fe Alegria Fortin |
La Union | Don Eulogio de Guzman Memorial Nat'l HS | Thelma R. Ferrer | |
Jennifer Mejia | |||
Clarinda Madayag | |||
II | Santiago City, Isabela | Santiago City National High School | Ma.Socorro D. Pascual |
Tuguegarao City,Cagayan | Cagayan National High School | Katherine Llarenas | |
Carol N. Allam | |||
Gloria A. Marcos | |||
III | Aurora | Dipaculao National High School | Myrna Velasco |
Gapan City | Juan R. Liwanag Mem. HS (JRLMHS) | Emelita Domingo | |
San Fernando City | Pampanga High School | Richard Sable | |
Divina Zabat | |||
Sheila Estacio | |||
Eloisa Reyes | |||
IV-A | Batangas | Bayorbor National High School | Leah Riche! Dimayuga |
Lipa City | Lumbang National High School | Novelyn Orense | |
Tanauan City | ernardo Lirio Memorial National High School | Liezl Villanueva | |
Manuel Bautista | |||
Eleonor Brinas | |||
IV-B | Pola, Oriental Mindoro | Domingo Yu Chu National High School | Fredie Ray Ramirez |
Romblon | Looc National High School | Rose Ann Cruz | |
Puerto Princesa City | Palawan National School | Roque Falible | |
Palawan State University | Pricila Cunanan | ||
Glenda Almeniana | |||
Thelma Rios | |||
Chariza Lardizabal | |||
Annabelle Rabang | |||
V | Camarines Sur, Naga City | Camarines Sur National High School | Gamma Corporal |
Catanduanes | Catanduanes National High School | Ma. Virginia Mercedes Erlanc | |
Josalie T. Tonio | |||
Veronica O. Gurrobat | |||
VI | Negros Occidental | La Castellana National High School | Jiji Hardiniano |
Marhieza De la Piedra | |||
VII | Tanjay City | Lourdes Ledesma del Prado MNHS | Jayna Tabaloc Santos |
Cebu City | Cebu City Nat'l Science High School | Grace Padayhag Catacutan | |
Rex Ebarle | |||
Glocile Pepito | |||
VIII | Eastern Samar | Quinapundan National High School | Eliza Lacdao |
Southern Leyte | Hinunangan National High School | Ma. Relian Machica | |
Marivic O. Salupan | |||
Julieta A. Saturinas | |||
X | Cagayan de Oro City | Bulua National High School | Estrellita C. Gacusan |
Misamis Oriental | Tagoloan National High School | Rosalie B. Alburo | |
Bukidnon | Alae National High School | Liberty A. Linggolingo | |
Gene G. Ungab | |||
Melba R. Cacho | |||
Theresa M. Mesiona | |||
XI | Davao City | Davao City National High School | Luz Villanueva |
Tagum City | Tagum City National High School | Nympha Sarayan | |
Digos City | Digos City National High School | Raze! B. Cabrera | |
Meriam A. Maug | |||
Aimee Amor Porto | |||
Zenaida Cagape | |||
XII | Sultan Kudarat | Esperanza National High School | Mansueta B. Jandonero |
General Santos City | Irineo Santiago National High School | Ruby Margate | |
Joseph Rosios | |||
CAGE | Agusan del Norte | Jagupit National High School | Tiffanie Moran |
Surigao del Norte | Mainit National High School | Ricardo Tolote, Jr. | |
Agusan del Sur | Lapinigan National High School | Cherrie Luz Baquiran | |
Wilhelhimina Llamera | |||
Maria Fe Climaco | |||
Liezel Cinco | |||
NCR | Las Pinas City | CAA National High School (Civil Aeronautics | Shirley Delmo |
Manila City | Administration) | Golda Zayas | |
Caloocan City | Ramon Magsaysay High School | Nicola Andrea Gatus | |
Quezon City | Amparo High School | Enilyn Carreon | |
Paranaque City | Carlos P. Albert High School | Donnie Arc Buscano | |
Malabon City | Paranaque National High School | Elmer Adarayan | |
Caloocan City | Tinejeros High School | Jose Enver Campo | |
Tandang Sora Integrated | Lucy Cruz | ||
4 | Rose Rumbaoa | ||
Vivian Cruz | |||
Elvira Emerenciana | |||
Lutgarda Dalisay Ocampo | |||
Allan Embuscado |
Click the links below to download the other Attachments/Enclosures of the List of Participants:
- Summer Training in Special Program in Foreign Language (Japanese) - List of Participants
- Location: Philippines Japan Friendship Center, Makati City
- Date Schedule: April 11 to May 27, 2011
- Summer Training of Teachers in Special Program in Foreign Language (French) and Face to Face Follow-Through Training - List of Participants
- Location: Region VII (7)
- Summer Training of Teachers in Special Program in Foreign Language (French) - List of Participants
- Location: NCR
- Summer Training of Pilot Teachers in Special Program in Foreign Language (German) - List of Participants
- Goethe Institut Philippinen, Leviste St., Adamson Centre, Makati City
- Date Schedule: May 2-27, 2011
- Summer Training of New Teachers in Special Program in Foreign Language (German) - List of Participants
- Goethe Institut Philippinen, Leviste St., Adamson Centre, Makati City
- Date Schedule: April 11 to May 27, 2011
- Summer Training of Teachers in Special Program in Foreign Language (Chinese Mandarin) - List of Participants
- Confucius Institut at Angeles University Foundation, MacArthur Highway, Angeles City
- Date Schedule: April 25 to May 31, 2011